preskoči na sadržaj

Osnovna škola Vođinci

 > Naslovnica
Vijesti

Kako razgovarati s djecom o pucnjavi u Beogradu

Autor: Jasmina Kordić, 4. 5. 2023.

Jučerašnji događaj u beogradskoj školi izazvao je brojne emocije kod svakoga – tugu, strah, ljutnju, osjećaj bespomoćnosti i nevjericu da se tako nešto može dogoditi tako blizu nas.

Većina djece već zna za taj događaj i međusobno razgovaraju o tome.

Zato je dobro i da se odrasli osvrnu na ovaj događaj kako bi otklonili nedoumice, ispravili netočne informacije i dali djeci osjećaj sigurnosti. Ako se pretvaramo da se ništa nije dogodilo, djeca mogu u svome umu stvoriti pogrešne slike o ovom događaju ili misliti da je ono što se dogodilo prestrašno da bi se uopće govorilo o tome.

Kako razgovarati s djecom o ovoj osjetljivoj temi?

  • Razgovor započnite pitanjem o tome što dijete zna o ovome događaju. Pozorno slušajte što dijete govori. Starija djeca vjerojatno već imaju i neko svoje mišljenje o tome. Kroz razgovor poslušajte ima li Vaše dijete neke pogrešne informacije (prenapuhavanje proizašlo iz razgovora s drugom djecom) te je li ovaj događaj kod njega pobudio strah ili zabrinutost.
  • Nakon što dijete iznese svoje viđenje, ispravite netočne informacije pažljivo na jednostavan način primjeren dobi. Mlađoj djeci treba dati kratke i točne informacije, dok će starija djeca vjerojatno postavljati više pitanja. Ohrabrite ih da postavljaju pitanja i izravno odgovorite na njih.
  • Neka djeca će možda pitati može li se tako nešto dogoditi i kod nas. Ovakva pitanja u pozadini imaju strah. Naglasite da su ovakvi događaji vrlo rijetki u svijetu.
  • Ako smatrate da je prikladno, možete s djetetom podijeliti svoje osjećaje o ovom događaju na razini koju dijete može razumjeti. Na taj način dajete primjer djetetu kako se nositi sa stresnim situacijama i negativnim osjećajima. Možete izraziti tugu i suosjećanje sa žrtvama i njihovim obiteljima. Također, možete izraziti zabrinutost, i tada je važno navesti i neke načine nošenja sa teškim situacijama. Govorite o brzoj reakciji policije, hitne pomoći i običnih prolaznika koji su pomogli žrtvama. Na taj način dijete uviđa da se u teškoj situaciji može reagirati na primjeren način.
  • Neka djeca ne žele razgovarati o ovome. I to je u redu. Recite im da ste tu za njih ako budu htjeli razgovarati.
  • Ograničite izloženost djeteta slikama i videima iz medija. Senzacionalističke vijesti i netočne informacije iz medija mogu povećati strah
  • Anksiozna djeca i djeca koja su doživjela neke traume mogla bi se teže nositi s ovakvim događajima. Pratite njihove reakcije i razgovarajte o svemu što se događa.

Obratimo pozornost na svako dijete i iznenadne promjene ponašanja. Ako Vam se dijete povjeri da je žrtva nasilja, nemojte umanjivati njegove osjećaje, nego mu budite potpora i pružite pomoć. Zajedno izgradimo sigurnu okolinu za našu djecu.




Tražilica
Na današnji dan...
Dokumenti
Dokumenti za prikaz

 

Anketa
Sviđa li vam se ova stranica?





Korisni linkovi
Brojač posjeta
Ispis statistike od 2. 9. 2013.

Ukupno: 908308
Ovaj mjesec: 832
Ovaj tjedan: 50
Danas: 1
CMS za škole logo
Osnovna škola Vođinci / Slavonska 21, HR-32283 Vođinci / os-vodjinci.skole.hr / ured@os-vodjinci.skole.hr
preskoči na navigaciju