PROJEKT U NASTAVI U 3. A- PROŠLOST, SADAŠNJOST, BUDUĆNOST

Autor: Marija Pejić, 6. 3. 2017.

U nastavi prirode i društva organizirali smo i proveli projekt „Prošlost, sadašnjost i budućnost“. Kroz projekt koji se provodio u siječnju i veljači puno su toga naučili o svojoj prošlosti. Kako bi je što više cijenili, zavirili su u svaki kutak života naših predaka.

Učenici su imali priliku doživjeti prošlost kroz samostalno istraživanje i prikupljanje podataka u svojoj bližoj okolini  ( stare fotografije, predmeti za svakodnevnu upotrebu, priče i legende, razgovor sa starijim osobama o  životu u zavičaju u prošlosti ). Roditelji, bake i djedovi su se spremno uključili u projekt te su pronašli neke drage stare predmete i fotografije koje su nam ustupili za vrijeme trajanja projekta. Bilo je tu i puno razgovora o prošlim vremenima, a te su priče bile posebno zanimljive učenicima pa su rado pričali sve što su doznali . Istraživali su tako o običajima, načinu odijevanja, prehrani, zabavi i predmetima koji su se u prošlosti svakodnevno upotrebljavali. Posebno su bili zainteresirani za igre koje su se igrali njihovi djedovi i bake. Neke od njih se i danas igraju, ali imaju druge nazive. Neke su potpuno zaboravljene. Učenici su dobili zadatak istraživati i prikupljati materijale  po skupinama. Prikupili su fotografije, razne tekstove sa zanimljivostima, ali i napisali izvješća o školovanju svojih baka i djedova.  Cilj projekta je bio da učenici ovladaju pojmovima sadašnjost, prošlost i budućnost uspoređujući uvjete i način života ljudi i  na temelju onoga što su sami istražili, dobiju sliku života nekada i usporede sa onim kako živimo danas. Rezultat toga su zanimljivi plakati koje su učenici samostalno izradili u svojim skupinama.

Fotografije možete pogledati ovdje.