Zdrava prehrana

Autor: Marija Pejić, 9. 3. 2017.

U nastavi prirode i društva  2. A razreda organizirali smo i proveli projekt „Zdrava prehrana“. Projekt se provodio u veljači i ožujku.

Proučavali smo i pretraživali literaturu  kako bi saznali što više informacija o hrani: koje su namirnice zdrave, koje su namirnice dobre za naše zdravlje, što sve sadržava vitamine, minerale, bjelančevine, koje namirnice trebamo jesti da bi imali više energije i sl. Pozvali smo u razred i našu kuharicu, teta Ružicu kako bi nam objasnila kako ona sprema jelovnik za školu i  na koji način bira namirnice da bi obroci bili što primjereniji i kvalitetniji. Imali smo zadatak da i mi sami slažemo dnevni i tjedni jelovnik sa svim obrocima: zajutrak, doručak, ručak, užinu i večeru. Obroci su trebali biti što raznolikiji i zdraviji. Rješavali smo listić u kojem su morali razvrstavali jela i pića koja djeca trebaju jesti/piti, umjereno jesti/piti i uopće ne smiju jesti/piti.  Zaključili smo da ne smijemo jesti jednoličnu hranu i samo onu koja nam se sviđa (brzu hranu kao što su pizza, pommes frites, hot-dog), nego prehrana mora biti raznolika i bogata voćem, povrćem i žitaricama u kojima se nalaze vitamini i minerali koji su potrebni za pravilan rast i razvoj našeg organizma. Naše fotografije možete pogledati ovdje.