Dan kravate

Autor: Ana Miškulin, 19. 10. 2018.

Učenici 5. a i 7. a razreda danas su na prigodan način obilježili Dan kravate noseći na nastavi kravatu – simbol uglađenosti i kultiviranosti koji potječe od Hrvata.

Naime, još u 17. stoljeću hrvatski vojnici imali su jedinstvenu vojnu odoru i nosili jedan prepoznatljivi detalj – maramu oko vrata, preteču današnje kravate. U hrvatskoj pučkoj tradiciji ističe se da su zaručnice svojim zaručnicima darivale rubac kao znak uzajamne vjernosti. Francuskom kralju Luju XIV. svidjela se hrvatska marama te ju je i on počeo nositi.

Kravata je dio naše kulturne i povijesne baštine pa je Hrvatski sabor 2008. godine, 18. listopada proglasio Danom kravate. Od tada se Dan kravate i službeno slavi u Hrvatskoj i u nekim dijelovima svijeta.

M.V.