LJETNA ŠKOLA KREATIVNOSTI

Autor: Ana Miškulin, 11. 6. 2019.

U okviru projekta „Škola za 21. stoljeće, škola za kreativnost“ koji provodimo u suradnji s Udrugom Klikeraj iz Osijeka, u subotu 1. lipnja 2019. održana je Ljetna škola kreativnosti. Ovaj jednodnevni kamp organiziran je kao velika završnica projekta, a na njemu su sudjelovali daroviti učenici petih i šestih razreda uključeni u projekt.

Među stotinjak učenika slavonskih škola sudjelovalo je i devetero učenika naše škole – L. J., L. P., J. S., I. P., P. B., A. F., E. G., A. J. i D. S.

U sklopu kampa učenici su imali priliku vidjeti, iskusiti i naučiti neke nove stvari na zanimljivim radionicama koje su pripremili voditelji i suradnici Udruge Klikeraj. Radionice su bile vrlo raznolike, a učenici su mogli birati koje radionice žele pohađati, ovisno o vlastitim interesima i preferencijama. Tako su se bavili osnovama filmskog stvaralaštva, plesnom i likovnom ekspresijom, arheologijom, energetikom, emocijama i stresom u svakodnevnom životu, kodiranjem uz pomoć Microbitova te rješavanjem misterija u escape room radionicama.

Osim toga, učenici su imali priliku prezentirati rezultate svog rada u radionicama projektnog učenja u kojima su posljednjih nekoliko mjeseci istraživali pusti otok. Pusti otok bio je tema ovogodišnjeg projekta “Škola za 21.stoljeće, škola za kreativnost”, a osnovni cilj aktivnosti bio je istražiti pusti otok kroz prepoznavanje određene problematike koja se veže za pusti otok te stvaranja rješenja odabranog problema kroz kreiranje određenog produkta.

Naši učenici odlučili su osmisliti cjelokupnu turističku ponudu pustog otoka te tako oživjeti turizam na njemu. Uz mentorstvo nastavnice J. M., nastavnika I. S. i školske psihologinje izradili su svoje produkte – kartu pustog otoka, jelovnik s otočkim specijalitetima, voćne smoothije i salate, društvenu igru „Boom, boom“, glazbalo, pedalinu, kućicu na plaži te tradicionalnu odjeću otoka. Kao konačan ishod zajedničkog rada nastao je video kojim su učenici nastojali turistima približiti ljepotu i ponudu pustog otoka. Rad na projektu obilježila je ugodna atmosfera, mnoštvo smijeha, ideja, ali i novih znanja. Vjerujemo kako će učenicima ostati u lijepom sjećanju.

A. M. G., psihologinja