Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve holokausta i zločine protiv čovječnosti

Autor: Marija Pejić, 29. 1. 2024.

U cijelome se svijetu 27. siječnja obilježava kao Dan sjećanja na žrtve holokausta i zločine protiv čovječnosti. Toga je datuma 1945. godine Crvena armija oslobodila Auschwitz, najzloglasniji nacistički logor za istrebljenje.

Sve re

Ove smo godine povodom Dan sjećanja na žrtve holokausta provodili projekt pod nazivom Lice žrtve. U projektu su sudjelovali učenici od šestog do osmog razreda, a sam projekt pripremila je učiteljica povijesti u suradnji s knjižničarkom. Šesti su se razredi uvodno upoznavali s pojmom holokausta kroz predavanje učiteljice povijesti, a sedmi i osmi razredi sudjelovali su u radionici Židovsko groblje u Đakovu. Ovom radionicom doveli smo pojam holokausta na njima poznato mjesto te ih upoznali sa žrtvama, Dinom Brodski i njezinom sestrom Sarinom te Stjepanom Kolbom kao primjerom čovjeka koji je u najtežim trenutcima ostao čovjek i sačuvao istinu za naraštaje koji dolaze. Za osmaše je bila pripremljena i dodatna radionica, Dnevnici Anne Frank i Eve Heyman- djeca kao svjedoci holokausta koju je provela knjižničarka Marija Pejić. Ovom radionicom učenicima smo prikazali holokaust iz perspektive njihovih vršnjakinja te razgovarali o strahovima kroz koje ne bi trebalo prolaziti niti jedno dijete. Obilježavanje smo završili gledanjem filma Jojo Rabbit koji na satiričan način prikazuje kako ideologija i dobra propaganda mogu utjecati na život običnoga čovjeka i njegova uvjerenja.
Projekte vezane uz Dan sjećanja na žrtve holokausta u našoj školi provodimo od 2016. godine. Cilj nam je osvijestiti kod naših učenika da, ukoliko zanemarimo vrijednost ljudskog života i ljepotu čovječnosti, holokaust neće biti nešto što se dogodilo u nekom, njima davnom, Drugom svjetskom ratu. Na primjerima konkretnih ljudi koji su stradali ili preživjeli holokaust, učimo ih kako ratovi bude u ljudima ili ono najbolje, ili ono najgore.
Nove generacije žive u svijetu u kojem svakodnevno gledaju obezvrjeđivanje ljudskoga života te im se moraju usaditi vrline i razmišljanja koja će im pomoći da se protiv toga bore. Nadamo se kako je ovaj projekt barem malo pridonio upravo tome, stvaranju nekog novog, boljeg svijeta koji će graditi upravo oni koje sada odgajamo. Svijeta bez nepotrebne patnje i stradanja u kojem nikakva ideologija ili interesi pojedinaca neće biti iznad vrijednosti ljudskoga života.
Marija Perković, učiteljica povijesti

Sve reakc