18. 10. DAN KRAVATE

Autor: Marija Pejić, 20. 10. 2016.

HRVATSKI SABOR  DONIO JE  ODLUKU  2008. GODINE DA SE  18. LISTOPADA  OBILJEŽI KAO DAN KRAVATE.

JESTE LI ZNALI?

Prema istraživanjima svakoga dana 600 do 700 milijuna ljudi svakoga dana oko vrata veže kravatu.

Kao što su Švicarci poznati po siru, Talijani po pizzi, Englezi po čaju, Brazilci po kavi, Nizozemci po tulipanima, Hrvati su sve poznatiji po planetarno popularnom proiz­vodu - kravati.

KAKO JE NASTALA KRAVATA?

Oko 1600. godine  na dvoru francuskog  kralja bili su i hrvatski konjanici. Njihovu odoru krasio je svileni rubac svezan na vrlo karakterističan način.

Taj elegantni "hrvatski stil" odmah je osvojio Parižane, koji su ostali zadivljeni novim odjevnim predmetom, potpuno nepoznatim u dotadašnjoj Europi.

Časnički rubac bio je svilen, dok su ostali konjanici nosili pamučne ili vunene rupce. Ubrzo su te marame hrvatskih vojnika prihvatili kao modni ukras i građani Francuske. Svi su oko vrata počeli vezati marame „a la Croate“ (a la Kroat), što znači „na hrvatski način“. Tako je kravata, zahvaljujući hrvatskim konjanicima, osvojila Europu, a zatim i cijeli svijet.

OTKUDA SVILENI RUBAC NA VRATU KONJANIKA?

Prema narodnoj predaji djevojke i žene, koje su često ispraćale hrvatske mladiće i muževe u mnoge nametnute  ratove, darivale su svojim odabranicima rupce kako bi u dalekom, nepoznatom svijetu imali nešto što ih podsjeća na njih, nešto što bi moglo značiti ohrabrenje u trenucima opasnosti i nevolja, znak da su u mislima i molitvi s njima. Noseći rubac, muškarac bi pokazivao da cijeni svoju odabranicu. Taj je običaj, na simboličan način značio i vjernost muškarca nekoj ženi te isticao vjernost kao moralnu vrlinu.

Učenici 2. B razreda zajedno sa svojom učiteljicom Natalijom Bošnjaković, odlučili su obilježiti taj važan dan.

Kako su izgledali i tko je imao najljepšu ili najdužu kravatu, pogledajte ovdje.