Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 18. 11.

Autor: Marija Pejić, 21. 11. 2016.

Na današnji dan, prije 25 godina,  u mnogim gradovima Hrvatske čuo se plač djece, majki i očeva.

Odzvanjale su sirene koje su upozoravale na opću opasnost, čuli su se preleti aviona i odzvanjali udari topova na bojišnicama. Prije 25 godina Hrvatska se borila za svoju samostalnost, a njeni stanovnici ginuli su kako bi sačuvali svoje domove. Današnji dan bio je posebno težak u našoj županiji. Samo trideset kilometara od Vođinaca, jedan grad, grad heroj, izgubio je svoju bitku. Bio je to Vukovar.

Nakon 87 dana otpora znatno nadmoćnijem neprijatelju, Vukovarci više nisu imali snage. Od kolovoza 1991. , grad je bio izložen svakodnevnim napadima pobunjenih hrvatskih Srba, srpskih paravojnih postrojbi te četvrte vojne sile u Europi – Jugoslavenske narodne armije. U svojim nastojanjima da naše krajeve pripoje Srbiji, a potaknuti idejama Slobodana Miloševića, Srbi su krenuli u ostvarivanje svoga plana. No nisu računali na Vukovar.

Sigurno ste se puno puta zapitali zašto je  Vukovar tako važan? Vukovar je svojom nesebičnom borbom podario Hrvatskoj vrijeme koje  joj je bilo potrebno da se pripremi za obranu od neprijatelja. I u tome je uspio.  Žrtva je bila herojska,velika,teška,ali nikada zaboravljena. Danas budimo ponosni na svoju prošlost jer su je izgradili hrabri ljudi, naši djedovi i očevi.

A Vukovar, grad heroj i grad heroja, nikada ne zaboravimo.